
Výkaz ziskov a strát
Výkaz ziskov a strát je pojem, ktorý podľa názvu chápe, v hrubej podobe, asi každý. Alebo si to aspoň každý myslí. Poďme sa na tento pojem pozrieť bližšie.
Čo to je?
Vo svojej podstate je to účtovný nástroj, ktorý meria výkonnosť podniku za určité časové (účtovné) obdobie. Napríklad za mesiac, či rok. Ako ho však správne zostaviť, to je iná otázka.
V minulosti sa podľa našej legislatívy nazýval výkaz ziskov a strát „výsledovka“. Používali sa aj iné termíny. V anglosaskom svete je najpoužívanejší termín „Income Statement“.
Ako na to?
Výkaz ziskov a strát sa zostavuje na základe účtovných pravidiel a legislatívnych predpisov platných v tom ktorom prostredí, zväčša podľa národných predpisov a zväčša sú, alebo by mali byť v súlade s IFRS, t. j. v súlade medzinárodnými štandardmi finančného výkazníctva. Samozrejme, to čo ako zaúčtovať sa zväčša líši a dosť výrazne od štátu k štátu, prípadne jednej oblasti či spoločenstva od jednej k druhej.
A ako taký bežný výkaz ziskov a strát vyzerá a ako nám umožňuje zistiť úspešnosť, či neúspešnosť podniku? V prvom rade na jednu stranu si zjednodušene položíme nákladové položky a na druhú príjmové položky. To je klasické rozloženie. Výsledok, ak je plusový, nám povie aký máme hrubý zisk pred zdanením. To je veľmi zjednodušene povedané. Ak tento výsledok porovnáme so ziskom po zdanení, zistíme mieru daňového zaťaženia nášho podniku. To je len jedna z mnohých informácií, ktoré môžeme získať. Primárne je určenie miery úspešnosti podniku.
Spôsobov členenia výkazu je veľké množstvo. Samostatnou témou by mohla byť aj analýza výkazu ziskov a strát, napr. koľko nám priniesla samotná prevádzka podniku, koľko výnosy z obchodovania s cennými papiermi, koľko naše vedľajšie činnosti a ktoré činnosti sú skôr stratové, atď.
Na Slovensku
U nás je výkaz ziskov a strát len jednou z častí účtovnej závierky účtovnej jednotky, ktorá účtuje v tzv. podvojnom systéme účtovníctva. Účtovná závierka sa skladá z troch častí: súvahy, výkazu ziskov a strát a poznámok. Podrobnosti súvahy a teda aj výkazu ziskov a strát stanovuje tzv. Zákon o účtovníctve pričom na ten nadväzujú ďalšie právne predpisy a usmernenia MF SR.
Z doposiaľ uvedeného vyplýva, že zostavovať výkaz ziskov a strát musí skutočne odborník znalý problematiky. Vo väčších účtovných jednotkách, alebo skupinách jednotiek – konsolidovaných – to vykonáva celý team odborníkov.
Digitálna doba
V dnešnej digitálnej dobe existujú mnohé účtovné programy, ktoré nám pomáhajú s tvorbou výkazu a strát. Vo veľkých spoločnostiach to ani nie je možné inak. Účtovných položiek je toľko a ich spracovanie tak náročné, že bez kvalitného IT zabezpečenia a SW vybavenia je príprava výkazu takmer nemožná. A tu nám opäť prichádzajú k slovu odborníci. Už len obyčajné vzdelanie účtovníka nestačí. Iste, na trhu sú k dispozícií pripravené SW riešenia, ktoré si môžu niektoré menšie firmy zakúpiť, avšak podnikanie veľkých subjektov je tak náročné, že často potrebujú k úspešnému používaniu účtovného SW dokupovať rôzne programové riešenia „na mieru“.