Nahradenie ľudskej práce umelou inteligenciou

Pojem umelá inteligencia v ľuďoch evokuje rôzne dojmy. Kým na jednej strane u mnohých vyvoláva nádej výrazného zlepšenia všetkých dátových procesov, na strane druhej vytvára aj pocit ohrozenia. Naozaj nám reálne hrozí, že našu prácu onedlho nahradia stroje a počítače? Podľa väčšiny odborníkov to zďaleka nie je také jednoznačné.

Umelá inteligencia a jej využitie

Ide o inteligenciu, ktorá je vytváraná strojmi namiesto ľudí a zvierat. Jej podstatou je využívanie algoritmov, aby v dátach rozpoznali opakujúce sa vzorce a následne zareagovali rovnako, ako by v danej situácii zareagoval bežný človek. Využíva sa napríklad na diagnostikovanie chorôb, preklady textov, rozpoznávanie ľudskej reči, či riadenie áut. Čoraz častejšie sa s ňou však stretávame aj vo finančnom sektore. Systém umelej inteligencie totiž dokáže včas predvídať a zablokovať podvodné útoky. 

Využitie umelej inteligencie je skutočne širokospektrálne. Nájdeme ju  tiež v našich smartfónoch, veď takmer každý z nás už aspoň raz využil služby virtuálneho asistenta odpovedajúceho na naše otázky. Alebo keď potrebujeme nájsť najvhodnejšiu trasu, či využiť automatický prekladač. Vo veľkom využívame inteligentné termostaty, vysávače, kuchynské roboty, drony, ako aj systémy na rozpoznávanie tvárí.

Robotická automatizácia procesov (RPA)

Počas pandémie umožnili automatizované procesy mnohým firmám znížiť celkové prevádzkové náklady. Najpopulárnejšou automatizačnou technológiou v súčasnosti je robotická automatizácia procesov (RPA). Jedná sa o spôsob, ako optimalizovať procesy a zvýšiť celkovú produktivitu. RPA sa často uplatňuje v transakčných procesoch – napríklad pri hromadných objednávkach od viacerých zákazníkov robot rozošle faktúry či e-maily s informáciami o objednávke. Softvéroví roboti vo veľkom vypomáhajú aj na HR oddeleniach, kde majú na starosti proces nástupu nových zamestnancov. V dnešnej dobe vieme zautomatizovať prakticky akýkoľvek proces, ktorý funguje na základe určitých pravidiel. Moderní roboti už dokážu kontrolovať prijaté e-maily, prehľadávať weby, kontrolovať a presúvať dáta, porovnávať údaje v Exceli, vypĺňať formuláre, realizovať výpočty, ale tiež sťahovať a inštalovať programy. Výhodou RPA softvérov je, že ich dokáže bez problémov obsluhovať aj netechnický zamestnanec.

Niektoré pozície zaniknú, iné sa vytvoria

Rôzne online platformy a big data rozhodujú o tom, ktoré pracovné pozície budú v blízkej budúcnosti potrebné a ktoré, zas naopak, budú odsúdené na zánik. Inými slovami, stroje a počítačové systémy čoskoro nahradia takmer polovicu pracovných pozícii. Niečo podobné sme už zažili počas priemyselnej revolúcie, kedy inovatívne poľnohospodárske stroje nahradili prácu ľudí, ako aj ťažných zvierat. Mnohé pracovné pozície totiž obnášajú stereotypné či zdĺhavé činnosti, ktoré znižujú celkovú produktivitu. Práve v takýchto prípadoch sa dajú skvele využiť stroje či počítačové systémy. Zamestnanec je tým pádom odbremenený a môže sa naplno venovať dôležitejším úlohám, ktoré vytvárajú pridanú hodnotu pre zamestnávateľa.

Niektoré pracovné miesta zrejme zaniknú, zároveň však v dôsledku automatizácie dôjde k vytvoreniu nových vrátane takých, ktoré sme doteraz nepoznali. Pôjde najmä o programátorov a operátorov umelej inteligencie, ktorí budú v procese digitalizácie zastávať kľúčové postavenie. Do roku 2022 budú čoraz viac žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií, či špecialista na sociálne siete.

Výhody automatizácie

Prečo väčšina manažérov nedá dopustiť na automatizáciu procesov? Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Človek je živý tvor, ktorý podlieha emóciám či výkyvom nálady. Niekedy môže mať horší deň, čo sa môže prejaviť na jeho výkone v práci. Práve vtedy najčastejšie dochádza k chybám z nepozornosti, za ktoré musí firma často draho zaplatiť. Okrem toho človek môže pracovať len určitý počet hodín, následne potrebuje prestávku na jedlo či regeneráciu. Stroje nemôžu ochorieť a okrem počiatočných nákladov sa im nemusí vyplácať mzda. Okrem toho je dokázané, že inteligentný softvér dokáže spracovať a analyzovať dáta presnejšie, ako ktorýkoľvek analytik.

Zostaneme bez práce?

Znamená to teda, že veľká časť pracujúcich skončí na úradoch práce? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko každý človek je jedinečný. Každopádne budúcnosť bude patriť tým ľudom, ktorí sa dokážu rýchlo adaptovať na prebiehajúce zmeny. Žijeme predsa v dobe internetu, každý si dnes môže zvýšiť svoju kvalifikáciu a naučiť sa nové zručnosti. Existuje množstvo online školení, ktoré môžeme absolvovať z pohodlia našich domovov.

Nenahraditeľné povolania

Nie každá ľudská práca sa však dá nahradiť strojom. Pravdepodobne stále budeme potrebovať lekárov, zdravotné sestry, umelcov, vrcholových športovcov a iné nenahraditeľné povolania. Platí teda, že automatizácia v oblasti zdravotníctva bude aj naďalej zohrávať kľúčovú úlohu, ale posledné slovo bude mať vždy lekár.

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte nás, ak nám chcete zanechať odkaz alebo máte otázky.